Після польових робіт із обстеження місць масових поховань ми сьогодні на короткий час повернулися до Рогатина, щоб відвідати музей «Опілля» – регіональний музей культурної історії, який відкриється в кінці цього літа. Ми зустрілися в мерії із директоркою музею Ольгою Блага-Малецькою і заступником директорки Василем Сердюком, а потім пішли у музей, де вони люб’язно показали нам процес оновлення простору. Історична будівля знаходиться в декількох хвилинах їзди на південь від центру міста, в глибині вул. Галицької. За словами Ольги, будівля, ймовірно, датується кінцем 19-го – початком 20-го століття; під час Другої світової війни вона використовувалася в якості військової пересильної в’язниці і суду. В музеї до нас приєднався Роман, який відповідає за дизайн виставкового простору.
This article is also available in English.
Зовні будівля тепер вкрита новим шаром яскраво-жовтої фарби і має вивіску. Інтер’єр майже завершений, і працівники починають встановлювати шафи-вітрини і виставкові рамки. На першому поверсі є чотири кімнати і два широкі коридори, призначені для виставок; кожен добре освітлюється природним освітленням із вікон. Висота стель досягає 10 футів (3 метри), створюючи відчуття відкритого простору. Нагорі буде спільний простір для перегляду фільмів і семінарів, що є важливою складовою сучасних музеїв.
Головними темами музейних виставок будуть історії людей, які жили в районі опільської височини навколо Рогатина, що приблизно співпадає із сьогоднішнім рогатинським районом, включаючи Рогатин та інші міста і села, знайомі людям, які походять з цієї місцевості: Черче, Стратин, Пуків, Лопушня, Чесники тощо. В залах будуть представлені археологічні знахідки цього району; 18, 19 і 20 століття; а також кілька етнічних груп (українська, польська, єврейська, турецька), які створили тут громади чи інакше лишили по собі тривалий слід.
У ряді минулорічних зустрічей із міською владою з приводу музею, «Єврейській спадщині Рогатина» було запропоновано зробити свій внесок зображеннями, матеріалами і текстами, щоб допомогти в створенні єврейського наративу в цих залах. Метою сьогоднішньої зустрічі для нас було дізнатися практичні деталі про розмір простору і як інтегрувати матеріали, що ми маємо в розпорядженні, до дизайну музейної виставки, яка створюється. За допомоги членів Rohatyn District Research Group (RDRG) ми сподіваємося зібрати корисну і репрезентативну інформацію про єврейські родини Рогатина та довоєнну єврейську культуру до відкриття музею, а також розширити та вдосконалити виставкові матеріали протягом найближчих років.
До 1939 року євреї становили майже третину населення Рогатина, і майже 80 % від бізнесу, який був на ринковій площі, належав євреям. Рогатин має довге і багате поліетнічне минуле, яким пишається місто та сподівається поділитися ним із відвідувачами і місцевими жителями. «Єврейська спадщина Рогатина» має честь бути пов’язаною зі відзначенням цієї багатої історії завдяки новому музею.
Ось недавнє відео на YouTube каналі Міської ради Рогатина про музей «Опілля», інтерв’ю з його директором:
Переклад Вікторія Сергієнко.