20 березня 1942 року понад 3000 євреїв Рогатина були вбиті і поховані у масовій могилі на південь від центру міста.
This page is also available in English.
Цю сумну річницю за нашої відсутності та від імені всіх єврейських нащадків вихідців із Рогатина відзначила одна з наших найдорожчих українських друзів: Ірина Небесна, журналістка з Тернополя, яку ми з Джеєм знаємо і з якою працювали на єврейських місцях поховань по всій Західній Україні, включаючи Рогатин, Львів і Сокаль, і яка минулого року 20 березня приєдналася до нас у молитві на цьому місці, і яка є партнером у співпраці з нами та іншими у новому проєкті з віднайдення та документації надгробків і створення бази даних, що охоплює Львів, Рогатин, Сокаль, Добромиль і Збараж.
Ель Малей Рахамім (אֵל מָלֵא רַחֲמִים), молитву за душі загиблих невинно убієнних, Іра прочитала на івриті. Тоді наша дорога подруга стояла мовчазним свідком пам’яті тих, хто був убитий і похований там – молодих і старих, чоловіків, жінок і малих дітей – за обставин, які неможливо собі уявити.
Хоча ми з Джеєм не змогли бути з Ірою, оскільки покинули Україну наприкінці минулого року через війну, ми сподіваємося побачити її цього літа, коли повернемося в гості. Ми також пишаємося тим, що перед тим, як ми покинули Україну і повернулися до Каліфорнії минулого року, Єврейська спадщина Рогатина у партнерстві з Європейською ініціативою зі збереження єврейських кладовищ ESJF у Києві розробила і встановила новий тримовний інформаційний знак у Рогатині на місці південного масового поховання, щоб розповісти історію цього місця і про єврейську громаду, яка там загинула.
Для тих з нас, хто має родичів у масовому похованні на цьому віддаленому місці, присутність Ірини на цьому тижні, сподіваємося, принесе розраду і певну втіху, знаючи, що ці єврейські жертви не забуті. Барух Даян Хаемет. Вічна пам’ять.
Переклад Василь Юзишин.