82 роки – споминаючи жертв Рогатинського гетто

Вперше з початку пандемії Covid 19 Джей та я не змогли бути в Рогатині, щоб відзначити річницю вбивств під час війни на північному масовому похованні «водоканал».

This page is also available in English.

Денис і Саша під час читання Ель Малей Рахамім на цьому місці сьогодні. Фото: Віто Надашкевич © ЄСР.

Від нашого імені та від імені «Єврейської спадщини Рогатина» і нащадків євреїв вихідців із Рогатина у всьому світі, львівські друзі Віто Надашкевич, Саша Назар і Денис «Беня» з Культурного центру імені Шолом-Алейхема стояли свідками на північному меморіалі, відзначаючи 82 роки з дня вбивства понад 3000 єврейських жертв з Рогатина та навколишнього регіону, включаючи Бурштин, Ходорів та Букачівці. Віто та Саша вже багато разів були з нами на цьому сумному місці: як львівський юрист, а нині генеральний директор «Єврейської спадщини Рогатина», Віто востаннє приєднувався до нас там у 2023 році, а Саша, активіст у сфері культурної спадщини та керівник Львівського волонтерського центру і Культурного центру імені Шолом-Алейхема, розташованого в історичній синагозі Якуба Глянцера у Львові, приєднувався до нас у 2023 році на південному меморіальному місці масового поховання в Рогатині.

Відвідування старого єврейського кладовища в Рогатині протягом дня.
Фото: Віто Надашкевич © ЄСР.

Під час поминального візиту цього тижня на меморіалі запалили свічки, а Саша прочитав Ель Малей Рахамім (אֵל מָלֵא רַחֲמִים), молитву за душі загиблих невинних людей, згадуючи жахливі події в Рогатині, що призвели до остаточної ліквідації гетто та знищення єврейської громади міста: серія організованих страт і поховань на цьому північному місці масового поховання, що почалася 6 червня 1943 року і тривала два-три дні, згідно з єврейськими та українськими спогадами та свідченнями.

Нове єврейське кладовище, як його бачили під час сьогоднішнього візиту.
Фото: Віто Надашкевич © ЄСР.

Хоча Джей та я не змогли бути присутніми цього разу, оскільки в жовтні минулого року ми покинули Україну через триваючу російську війну, ми безмежно вдячні Віто, Саші та Денису за те, що вони змогли поїхати і своєю присутністю об’єднали нас усіх у пам’яті про наші єврейські родини, які стали жертвами. Барух Даян ХаЕмет.

Особливо хочемо подякувати Денису, який служив в українській армії на передовій і нещодавно повернувся додому, у Львів. Дякуємо за твою службу, Денисе.

Читання тримовного інформаційного знаку на місці. Фото: Віто Надашкевич © ЄСР.

«Єврейська спадщина Рогатина» пишається тим, що в 2024 році спроектувала та встановила тримовні інформаційні знаки на цьому історичному місці пам’яті. Це стало можливим завдяки спільним зусиллям наших друзів і колег з «Європейської ініціативи зі збереження єврейських кладовищ» (ESJF) у Києві, незважаючи на триваючу війну та всі пов’язані з нею виклики.

Переклад Василь Юзишин.